Χάρτης Πλοήγησης Συχνές ερωτήσεις Συνδέσεις

Υπηρεσίες
          προς το κοινό

Αναγνωστήριο

Tο Γ.Α.Κ. - Τοπικό Αρχείο Κυθήρων λειτουργεί τις εργάσιμες ημέρες των δημοσίων υπηρεσιών. Το ωράριο λειτουργίας του Αναγνωστηρίου-Βιβλιοθήκης είναι 09:00 π.μ. έως 15:00 μ.μ.

Κανονισμός αναγνωστηρίου

Αίτηση ερευνητή

Αίτηση χορήγησης αντιγράφων

Αίτηση αναπαραγωγής υλικού

Δήλωση για προσωπικά δεδομένα

Βιβλιοθήκη

Η βιβλιοθήκη του Τοπικού Αρχείου Κυθήρων περιλαμβάνει μια πλήρη σειρά της κυθηραϊκής βιβλιογραφίας σε βιβλία, περιοδικά, εφημερίδες, μεμονωμένα άρθρα και συνεχώς ενημερώνεται. Αντίστοιχα υπάρχουν όλες οι εκδόσεις των ΓΑΚ. Σημειώνεται ότι η βιβλιοθήκη αυτή δεν είναι δανειστική αλλά μόνο αναγνωστική. Αξίζει να σημειωθεί ότι ένα τμήμα της περιλαμβάνει παλαιά βιβλία, ο κατάλογος των οποίων έχει δημοσιευθεί στην έκδοση:
Ρ. Χωρέμη-Θωμοπούλου και Δ. Ανδριτσάκη-Φωτιάδη, Έντυπο Υλικό στο Ιστορικό Αρχείο Κυθήρων, Σειρά: Βιβλιοθήκη Ιστορικών Μελετών 141, Βιβλιοπωλείο Διονυσίου Νότη Καραβία, Αθήνα, 1980

Επισκέψεις σχολείων

Τα σχολεία Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κυθήρων έχουν εντάξει στο πρόγραμμά τους επισκέψεις στο Τοπικό Αρχείο Κυθήρων. Κατά τη διάρκεια αυτών των επισκέψεων, οι μαθητές ξεναγούνται στους χώρους του αρχείου (κυρίως στο αναγνωστήριο και στη μόνιμη έκθεση) και ενημερώνονται για την ιστορία, το αρχειακό υλικό που υπάρχει και τη σύνδεσή του με τον τόπο και τους ανθρώπους. Τα τελευταία χρόνια γίνεται προσπάθεια εμπλουτισμού των επισκέψεων, ώστε η εκπαιδευτική προσέγγιση να περιλαμβάνει και προβολές, παρουσιάσεις με εφαρμογές πολυμέσων και καλλιέργεια εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων, όπως η αναζήτηση γενεαλογικού δέντρου και οικογενειακών ονομάτων μέσα από το αρχείο.

Καθώς το αρχείο στεγάζεται μέσα σε ένα ιστορικό κτήριο, που δεσπόζει μέσα στην καστροπολιτεία της Χώρας, αποτελεί από μόνο του ένα αξιοθέατο. Ως εκ τούτου, τους καλοκαιρινούς ιδίως μήνες γίνεται πόλος έλξης για πολλούς επισκέπτες, χωρίς βέβαια η υπηρεσία να έχει μουσειακό χαρακτήρα. Ωστόσο σε ορισμένες περιπτώσεις (για μεμονωμένα άτομα ή ομάδες με έντονο ιστορικό ενδιαφέρον), γίνεται ξενάγηση στη μόνιμη έκθεση και δίδονται πληροφορίες για την ιστορία των Κυθήρων μέσα από το αρχειακό υλικό.

ΙΣΤΟΡΙΚΟ
ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΚΟΙΝΟ